Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

(Bez)mocná Evropská unie a zachování práva

8. 09. 2015 21:00:53
Chaos je jako žebřík a všichni bez rozdílu se po něm pokoušejí vyšplhat nahoru k moci, aby jí kus urvali.

Přibližně od svých dvaceti let jsem každoročně navštěvovala kurzy anglického jazyka ve Velké Británii i v Irsku a to vždy na dobu maximálně jednoho měsíce. Takto jsem se setkávala se spoustou zajímavých lidí různých národností, nicméně právě v Londýně jsem byla ubytována v hostitelské rodině společně s Arabem studujícím stomatologii, Brazilcem věnujícím se IT technologiím a slečnou z Ruska, která zrovna zahájila svůj první rok studiem ekonomie. Brazilec s Ruskou se jednoho sobotního odpoledne rozhodli vydat do Amsterdamu na výlet, a zatímco Brazilce pustili skrze kontrolu dokladů na Heathrow bez problémů, Rusku nikoliv. Neměla totiž potřebná oprávnění pro překročení hranic do tzv. Schengenského prostoru.

Schengenské území, jehož je i naše země součástí, má svou právní úpravu, která jasně vymezuje, kdo se může na onom území pohybovat. Mezi základní evropské předpisy, jimiž se pohyb cizinců v Schengenu řídí, můžeme zařadit Schengenský hraniční kodex, Evropskou směrnici o volném pohybu občanů EU a také Schengenskou prováděcí úmluvu. To znamená, že pokud je cizinec ze třetí země oprávněn pohybovat se v Schengenu, může překročit i hranice České republiky, což ale nemusí platit vždy, neboť každý stát má ještě svoji vlastní cizineckou politiku.

V současnosti se řeší otázka běženců prchajících před válkou. Tito lidé se dostávají za obrovské finanční prostředky do Schengenu a to i přesto, že kritéria vstupu dle Schengenského hraničního kodexu absolutně nesplňují, nemají potřebné doklady ani další víza. Jistě, kvůli válečnému stavu se to dá pochopit, ale z hlediska právního se zde nachází obrovská skupina lidí, kterou nelze nikterak identifikovat a která je zde de facto nelegálně a která zcela nezávisle a nekontrolovatelně migruje dál za svým „evropským snem“. Je to ale správně? EU by měla pohyb cizinců u vnějších hranic Schengenu korigovat, nicméně tak nečiní a do zemí střední Evropy neustále proudí běženci, přičemž není vždy jasná jejich národnost, natož pak důvod, proč se rozhodli opustit svoje rodné země. Z toho plyne, že Evropská unie v zásadě neplní povinnosti vůči svým vlastním občanům a tím pádem brzy dojde k destabilizaci jejího právního řádu, potažmo destabilizaci právních řádů jejích členských států.

Evropská unie dále navrhuje zavést tzv. kvóty pro přijímání běženců a to tím způsobem, že si je jednotlivé státy rozdělí „spravedlivě“ mezi sebe. České republiky se mělo zpočátku týkat přijetí 1500 běženců, protože ale Bavorsko nezvládá tamní situaci a Angela Merkelová pomalu ale jistě začíná propadat zoufalství, tak se ono číslo pro naši zemi zvedlo na více než 4000 běženců! Snad naši vládní představitelé zůstanou neoblomní a jejich negativní stanovisko vůči přijímání jakýchkoli běženců bude trvat i nadále.

Osobně zastávám názor, že běžence přijímat lze, ale pouze za určitých podmínek a legálně. Za okolností panujících v nynější době s přijímáním těchto lidí už z principu souhlasit nemůžu a ani nechci, protože ani netuším, co je to za lidi. Někteří naši občané, kteří by běžence rádi přijali s otevřenou náručí, si neuvědomují podstatu problému a tj. zachovat právo a zákony. Lituji ty skutečné běžence, kteří pocházejí ze zemí zmítaných válkou a terorismem, stále však mám na paměti, že my jsme pro ně ta civilizace, po které oni tolik touží a ona civilizace se vyznačuje nezadatelnými znaky, mezi něž samozřejmě patří vyspělý a svrchovaný právní řád.

Příspěvek zakončím slovy mé oblíbené postavy lorda Petyra Bealishe ze seriálu Hra o trůny, který pronesl: „Chaos je žebřík. Mnoho lidí se po něm pokusí vylézt vzhůru, avšak spadnou; a druhou šanci již nedostanou, protože si pádem přerazí vaz. A jiní, jimž se dostane možnosti po něm vyšplhat, odmítnou a dál se budou držet toho království, božstev či lásky. Iluzí. Pouze ten žebřík je skutečný a na světě neexistuje nic než vzestup po něm.“

Autor: Martina Zitová | úterý 8.9.2015 21:00 | karma článku: 14.77 | přečteno: 383x

Další články blogera

Martina Zitová

Soustrast za Brusel, strach o královnu a selhání systému

Říjnový pád ruského letadla, listopadové teroristické útoky v Paříži, březnové teroristické útoky v Bruselu a stále jeden a týž jmenovatel "Islámský stát". Za měsíc oslaví britská královna Alžběta II. narozeniny. Hrozba Londýnu?

23.3.2016 v 16:46 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 439 | Diskuse

Martina Zitová

Slzy Paříže brzy budou patřit celé Evropě

Pátek 13. listopadu se do evropské historie opět zapíše tučnými řádky, avšak s neveselým tragickým podtextem plným slz a nesmyslného násilí, které se nedá jakkoli tolerovat.

14.11.2015 v 8:22 | Karma článku: 39.74 | Přečteno: 2017 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Radomír Dolanský

Prolezli tak, tak, ale štěkají nejvíc

Kalouskův učeň svými záštiplnými bláboly překonal samotného Mistra keců. Praha a „cizinci“ se vyznamenali záchranou fialového moru. Nicky nedokáží pochopit, co je to vůle voličů. Z jejich vyjádření bylo cítit, že volič = tupec.

22.10.2017 v 9:24 | Karma článku: 19.05 | Přečteno: 160 | Diskuse

Jan Rýznar

Tyto volby nebyly o p. Babišovi. Bylo to zúčtování se všemi, kdo mu vůbec neměli dát šanci

Jsem vyloženě potěšen výsledky právě skončených voleb - aniž bych je byl schopen v této nádheře očekávat. Až na Babiše se totiž klepou všichni kdo nám vládli v předchozím volebním období. Všichni včetně prezidenta Zemana.

22.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 8.65 | Přečteno: 125 | Diskuse

Renata Pospiechová

Hlas lidu

Tak to máme za sebou. Ale také před sebou. Lidé zvolili. A člověk zírá. Co najít optimistického? Co najít optimistického?

22.10.2017 v 9:19 | Karma článku: 5.63 | Přečteno: 85 | Diskuse

Jan Bartoň

Volby: Nikdo vítězi voleb neblahopřál

Zažil jsem už od roku 1990 mnoho svobodných voleb. Letošní výsledek je v mnoha směrech „revoluční“. Poražení vítězi voleb nedokázali - pokud jsem si všiml správně - ani poblahopřát, tak moc jim Andrej Babiš leží v žaludku.

22.10.2017 v 9:01 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 434 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak dopadnou volby v roce 2025? Zcela pozitivně.

Skončily volby a většina národa je plná emocí, ať z úspěchu jejich strany nebo naopak. Předvolební černé scénáře pomalu utichají a já jsem z výsledku nadšen. Jako když jdu k zubaři. Zub bolí a čeká mě vrtačka.

22.10.2017 v 8:59 | Karma článku: 4.96 | Přečteno: 121 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 946

-Člověk bez názoru jest člověkem bez tváře-Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.